Evropské značení pneumatik


Pneumatiky vybírejte zde

Evropský štítek spotřeby energie umožňuje spotřebitelům porovnat energetickou účinnost domácích spotřebičů spravedlivým a objektivním způsobem. Představuje také pobídku výrobcům ke zlepšování spotřeby spotřebičů. Energetická účinnost spotřebiče je hodnocena škálou daných stupňů účinnosti od A po G, přičemž A je nejúčinnější a G je nejméně účinný.

Štítky na pneumatikách vs. energetické štítky

2-písmenné hodnoticí parametry Štítky byly zavedeny v roce 1992, ale až v roce 1997 se objevil první stupeň A.
Po energetických štítcích připravila EU mnohem přísnější podmínky pro dosažení stupně A, aby se vyhnula dnešnímu stupňování AAA. Nový štítek na pneumatikách umožňuje spotřebiteli zhodnotit bezpečnost a ekologické aspekty pneumatik.

Nový štítek posouvá hodnocení o krok vpřed před energetickými štítky pro domácí spotřebiče. Nejen že poskytuje údaje o energetické účinnosti a ekologickém dopadu pneumatiky, ale poskytuje také údaje o její bezpečnosti prostřednictvím ukazatelů brzdění na mokru.

Od listopadu 2012 je nový štítek povinný ve všech členských státech EU. (nařízení Evropské komise č. 1222/2009).
Všechny pneumatiky pro osobní, nákladní a lehké nákladní vozy musejí mít nálepku nebo být prodávány s označením jistých
parametrů. Závodní pneumatiky, profesionální terénní a motocyklové pneumatiky nejsou dotčeny novým evropským nařízením o
značení pneumatik.

 

Štítek informuje o třech vlastnostech pneumatiky:

Jejím vlivu na spotřebu paliva

vyplývajícímu z valivého odporu

- A – nejúspornější
- G – nejméně úsporná

Valivý odpor je odpor, kterému pneumatika čelí při kontaktu s vozovkou. Popisuje proces deformace tvaru a vracení do původního tvaru při kontaktu s vozovkou. Jednoduše řečeno: Gumový míč se neodrazí do stejné výšky, ze které spadl. Při každém dalším odrazu se míč deformuje a energie se rozptyluje. Také pneumatika se při kutálení po vozovce deformuje, generuje teplo a rozptyluje energii. Rozptýlená energie je valivý odpor pneumatiky.

MENŠÍ VALIVÝ ODPOR ZNAMENÁ MÉNĚ ENERGIE POTŘEBNÉ K UDRŽENÍ POHYBU A TEDY MÉNĚ SPOTŘEBOVANÉHO PALIVA
Valivý odpor vozidla přispívá asi 20 % ke spotřebě paliva. Čím menší valivý odpor, tím úspornější pneumatika. Úsporná spotřeba paliva tedy snižuje náklady na jízdu a emise CO2

NIŽŠÍ VALIVÝ ODPOR ZNAMENÁ NIŽŠÍ SPOTŘEBU PALIVA.
Účinek se může lišit podle typu vozidla a jízdních podmínek, ale rozdíl mezi pneumatikami třídy G a třídy A (kompletní sada) může snížit spotřebu paliva vozu až o 7,5 %. Například: Použitím pneumatik s třídou valivého odporu A namísto třídy G může řidič ušetřit přes 300 EUR za dobu životnosti pneumatik.

Jejím záběru na mokru

vyplývajícímu z účinnosti brzdění na mokré vozovce

- A – nejkratší brzdná vzdálenost
- G – nejdelší brzdná vzdálenost

KRATŠÍ BRZDNÉ VZDÁLENOSTI Přilnavost na mokru znamená schopnost neumatiky udržet se na vozovce při jízdě na mokrém povrchu. Pneumatiky s vynikající přilnavostí znamenají

kratší brzdné vzdálenosti na mokré vozovce, lepší ovládání na mokré vozovce, stabilnější zatáčení a ostré zatáčení na mokru

Nový evropský štítek se soustředí pouze na brzdění na mokru. ZASTAVÍ AŽ O 18 metrů dříve. Účinek se může lišit podle typu vozidla a jízdních podmínek, ale v případě brzdění naplno může být rozdíl mezi pneumatikou třídy G a až o 30 % kratší brzdná vzdálenost. U běžného osobního vozu jedoucího rychlostí 80 km/h to znamená až o 18 m kratší brzdnou vzdálenost.

Její hlučnost měřené v decibelech (dB)

Pneumatiky jsou rozděleny do 3 tříd ilustrovaných třemi vlnami

- 1 vlna – tišší pneumatika
- 3 vlny – hlučnější pneumatika

HLUČNOST – DŮLEŽITÝ PARAMETR PRO ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
Pneumatika produkuje hluk při kontaktu s vozovkou. Hlučnost je v procesu vývoje pneumatiky důležitým parametrem. Vývojáři rozlišují vnější a vnitřní hlučnost pneumatiky na vozovce. Nový evropský štítek se soustředí pouze na vnější hlučnost pneumatiky.
Pár decibelů může znamenat velký rozdíl. Rozdíl 3 dB znamená nárůst hlučnosti pneumatiky na vozovce o 100%. Miliony vozů vybavených tiššími pneumatikami mohou mýt velký dopad na celkové emise hluku.

Pneumatiky pro extrémní výkon a Rallye

Speciální pneumatiky pro zvláštní použití a náročné podmínky byl vyvinuty, aby uspokojily jiné požadavky, než ty měřené EU štítkem. Spotřebitelé těchto speciálních pneumatik budou lépe rozumět následkům na hodnocení na novém EU štítku, ale stále budou od prodejce vyžadovat radu a pomoc.

Otázky a odpovědi

Kterých pneumatik se týká nový štítek?

Údaje ze štítku musejí být od listopadu 2012 k dispozici u všech pneumatik pro osobní, nákladní a lehké nákladní vozy vyrobené od 1. července 2012. Závodní pneumatiky, profesionální terénní a motocyklové pneumatiky nejsou novým evropským nařízením o značení pneumatik dotčeny.

Uvidím štítek nebo nálepku na pneumatice v prodejně?

Ano. Všichni prodejci pneumatik musejí zajistit, aby pneumatiky pro osobní a lehké nákladní vozy měly nálepku na běhounu nebo štítek vystavený v těsné blízkosti pneumatiky. Nálepka musí být dobře viditelná.

Co když pneumatika není v prodejně vystavena? Jak poznám její třídu?

Pokud pneumatiky nabízené spotřebitelům nejsou viditelně vystaveny, prodejce musí poskytnout údaje ještě před nákupem.

Co ještě potřebuji vědět o pneumatikách, které kupuji?

K úplnému porozumění vlastnostem pneumatik by měli spotřebitelé nahlédnout do časopisových testů a prodiskutovat svůj nákup s prodejcem, než se definitivně rozhodnou. Prodejci pneumatik dokážou poradit nejlépe a podat dodatečné informace o různých pneumatikách. Jsou pravidla stejná v každé zemi EU? Ano. Je to evropské nařízení, které platí pro všechny členské státy EU. Pravidla budou stejná napříč celou Evropskou unií.

Jakou mám jistotu, že pneumatiky prodávané v mé zemi byly ohodnoceny?

Je zaveden systém umožňující národním a místním úřadům ověřit přesnost údajů na štítku podle ověřovací procedury stanovené samotným nařízením. Členské státy mohou samostatně rozhodovat o sankcích za nedodržení.

Ověřeno zákazníky
ShopRoku.cz 2008
3.místo - shop roku 2008

Na základě hlasování veřejnosti a odborné poroty jsme mezi eshopy v kategorii Auto, moto, pneu získali 3. místo v soutěži Shop roku 2008.

Čekejte...
TOPlist