09.12.2014 Senzory pro kontrolu tlaku v pneumatikách

Stejně jako před pár lety začala platit vyhláška o povinnosti mít zimní pneumatiky, tak Od 1. listopadu 2014 platí nová směrnice EU pro systémy kontroly tlaku v pneumatikách (TPMS) pro všechna nově přihlášená vozidla. Pokud si tedy budete kupovat nový vůz, měl by TPMS mít již integrovaný.

Pokud se bojíte, že u starších aut budete muset investovat a nechat si u auta zařídit systém kontroly tlaku, můžete být v klidu. Dodatečná montáž systému kontroly tlaku vzduchu v pneumatikách (TPMS) není nutná.

Systém kontroly tlaku v pneumatikách může být realizován dvěma způsoby:

Přímý měřící systém

Přímý měřící systém snímá tlak vzduchu pneumatiky a odesílá jej vysílačem do řídící jednotky vozidla. Můžete pak sledovat buď aktuální hodnoty, nebo být upozorněn jen v případě poklesu tlaku. Záleží na výrobci. Přímý systém bývá velmi přesný a měří každou pneumatiku.

Nepřímý měřící systém

Nepřímý systém nebývá tak přesný. Zde se sledují senzory ABS a rychlost otáčení každého kola. U nepřímého systému sledují senzory ABS a trakce rychlost otáčení každého kola. Když je tlak v pneumatice nižší, projeví se většinou v rychlosti otáčení pneumatiky

Výhody a nevýhody

Přímý systém má výhodu velmi přesného měření. Nevýhodou však je, že provoz je finančně náročnější. Při přezouvání kol je třeba dávat pozor a případně vyměnit baterii senzoru nebo seřídit. Nepřímý je naopak méně přesný, ale méně finančně náročnější, protože nepoužívá senzory umístěné v pneumatikách.

Montáž pneumatik

S tímto novým měřícím systémem nastává otázka, zda si mohu pneumatiky namontovat sám? U běžných kol, pokud je máte na discích, jste si mohli pneumatiky vyměnit sami. Při výměně pneumatik na disku, je již potřeba odborného servisu, kvůli bezpečnosti, správnému upnutí kol a jejich vyvážení.

S měřícími systémy TPMS jsou nové požadavky při výměně pneumatik:

  • údržba a kontrola ventilu a těsnění kvůli zamezení nadměrného opotřebení senzoru
  • U nových pneumatik: spárování senzorů s vozidlem v případě použití nových senzorů (nové identifikační číslo senzoru) nebo při změně pozic kol a tím pádem i senzorů, zajištění správné komunikace mezi senzorem a jednotkou TPMS
  • Při výměně pneumatik je nutné zkontrolovat stav baterie senzorůShopRoku.cz 2008
3.místo - shop roku 2008

Na základě hlasování veřejnosti a odborné poroty jsme mezi eshopy v kategorii Auto, moto, pneu získali 3. místo v soutěži Shop roku 2008.

Čekejte...
TOPlist