04.09.2012 Štítky - energetická účinnost, ekologičnost, bezpečnost

Od listopadu 2012 by měly být všechny peu vyrobené po 1. Červenci 2012 označeny novým evropským štítkem, který poskytuje údaje o energetické účinnosti a ekologickém dopadu pneumatiky, ale poskytuje také údaje o její bezpečnosti prostřednictvím ukazatelů brzdění na mokru.

Valivý odpor je odpor, kterému pneumatika čelí při kontaktu s vozovkou. Pneumatika se při pohybu po vozovce deformuje, vytváří teplo a rozptyluje energii. Rozptýlená energii je valivý odpor pneumatiky. Menší valivý odpor znamená méně energie potřebné k udržení pohybu a tedy méně spotřebovaného paliva. Valivý odpor vozidla přispívá asi 20 % ke spotřebě paliva. Čím menší valívý odpor, tím úspornější pneu, tím nižší emise CO2. Rozdíl mezi pneumatikami třídy G a třídy A (kompletní sada 4 pneu) může snížit spotřebu paliva vozu až o 7,5 %.  Použitím pneumatik třídy A místo třdy G, tak může řidič ušetřit přes 7000,-Kč za dobu životnosti pneu.

Přilnavost na mokru znamená schopnost pneumatiky udržet se na vozovce při jízdě na mokrém povrchu. Pneumatiky s vynikající přilnavostí znamenají kratší brzdné vzdálenosti na mokré vozovce, lepší ovládání vozu na mokré vozovce a stabilnější zatáčení i ostré zatáčení na mokru. V případě brzddění na mokru může být rozdíl mezi pneumatikou třídy G a třídy A rozdíl až o 30 % kratší brzdná vzdálenost. U běžného osobního vozu jedoucího rychlostí 80 km/h to znamená až o 18 m kratší brzdnou vzdálenost.

Hlučnost je důležitý parametr pro životní prostředí. Rozdíl 3dB znamená nárůst hlučnosti pneumatiky na vozovce o 100 %. Miliony vozů vybavených tiššími pneumatikami mohou mít velký dopad na celkové emise hluku.

Pneumatiky mají výrazný vliv na celkový výkon vozidla, ale tyto tři štítky nám bohužel o pneumatice neřeknou vše. Je zde mnohem více bezpečnostních, výkonnostních a ekologických parametrů, které vývojáři pneumatik musejí brát v úvahu.

Zimní pneumatiky jsou vyvinuty pro výkon v zimních podmínkách, jako je sníh, led, mokrý a rozbředlý sníh při nízkých teplotách, a k zajištění vysoké úrovně bezpečnosti ve všech zimních podmínkách. Štítek neukazuje žádné kritérium specifické pro výkon v zimě.
ShopRoku.cz 2008
3.místo - shop roku 2008

Na základě hlasování veřejnosti a odborné poroty jsme mezi eshopy v kategorii Auto, moto, pneu získali 3. místo v soutěži Shop roku 2008.

Čekejte...
TOPlist